Fasáda na domech obvykle ochraňuje dům před povětrnostními vlivy. Obvykle ale také chceme, aby fasáda našeho domu vypadala esteticky a nebyla příliš náročná na údržbu. Všechny tyto vlastnosti stoprocentně splňuje fasáda z obyčejných lícových cihel, nebo i pásků.
Jedním druhem lícových cihel jsou takzvané klinkery. Název dostaly z německého pojmenování "klingende Keramik", to znamená zvonivá keramika. Nejdůležitější rozdíl mezi klinkery a běžnými přírodními cihlami lícovkami je zde v nasákavosti materiálu.
· Klasické lícovky mají nasákavost dvanáct, až osmnáct procent.
· kKinkery pouze čtyři až šest procent.
Vyšší nasákavosti je u klinkerů dosaženo daleko vyššími teplotami při vypalování cihel. Klinkery se vypalují běžně na dvě stě až čtyři sta stupňů celsia. Jestliže tedy vyzdíváme dům linkery, je toto zdivo nejenom tvrdší a odolnější.
· Je také schopno perfektně izolovat.
· Schopnost udržovat teplotu se projeví i na úsporách energie potřebné k vytápění.
Celou cihlu, nebo jen pásek?
Fasádu domu můžeme vyzdívat buďto celými cihlami lícovkami, nebo ji můžeme obložit pásky. V případě použití celých lícových cihel je třeba myslet na to, že je třeba širšího stavebního základu pod obvodovou zdí.
Stejně estetického vzhledu neomítnutého cihlového zdiva dosáhneme i použitím cihlových pásků. Pásky jsou vlastně tenké obklady, které se řežou podél z lícových cihel. Použití pásků je opravdu široké. Často slouží k dodatečným obložením fasád. Využívají se na obkládání:
· klasických soklů
· různých sloupů
· rozličných druhů krbů
· dekorativně zvýrazňují fasády
· mají mnoho využití i v interiéru
Cenově můžeme pásky z lícovek pořídit přibližně o dvacet procent levněji, než celé lícové cihly. Zároveň je náročnější po finanční stránce zdění a kotvení celých lícových cihel než obkládání cihlovými pásky. Přírodní pálené lícové cihly jsou především:
· mrazuvzdorné
· trvanlivé
· stálobarevné
· nenáročné na údržbu
· dobře snášejí teplotní výkyvy